Mechanika i Budowa Maszyn

Studia na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn trwają 7 semestrów i odbywają się w trybie stacjonarnym. Kształcenie odbywa się na poziomie studiów I stopnia, profil praktyczny.

W ramach kierunku prowadzone są trzy specjalności:

– Budowa i Eksploatacja Pojazdów Samochodowych

– Inżynieria lotnicza

– Mechatronika i diagnostyka pojazdów

Budowa i Eksploatacja Pojazdów Samochodowych – na tej specjalności zdobędziesz wiedzę i umiejętności związane z konstrukcją, naprawą, nowoczesną diagnostyką oraz obsługą pojazdów samochodowych (osobowych, ciężarowych, autobusów, ciągników siodłowych) oraz ciągników rolniczych.

Studiując u Nas:

 • nabywasz wiedzą z zakresu budowy i eksploatacji pojazdów samochodowych i ciągników,
 • jesteś przygotowany do przeprowadzenia diagnostyki układów elektronicznych w pojazdach samochodowych od motocykli przez pojazdy osobowe po ciężarówki,
 • poznajesz zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa oraz ekologii w motoryzacji,
 • orientujesz się w aktualnych trendach rynku motoryzacyjnego.

Wahasz się? Myślisz, że to Twój kierunek?

Kończąc studia otrzymujesz tytuł inżyniera, który daje Ci szansę do podjęcia studiów magisterskich na dowolnej uczelni.

Ile czasu potrzebujesz?

Studia w trybie stacjonarnym, czyli od poniedziałku do piątku, trwają 7 semestrów.

Co możesz robić z tytułem inżyniera?

Nabyta wiedza oraz umiejętności praktyczne w czasie trwania studiów pozwalają na podjęcie pracy w firmach motoryzacyjnych zajmującymi się od diagnostyki po naprawę pojazdów i ich podzespołów, w stacjach kontroli pojazdów, czy wyspecjalizowanych jednostek z zakresu usług motoryzacyjnych, a także przedsiębiorstwach posiadających lub zarządzających flotą pojazdów. Rynek motoryzacyjny jest jedną z szerszych gałęzi przemysłu.

Pamiętaj!

Co rocznie na drogach krajowych i zagranicznych przybywa pojazdów. Społeczeństwo staje się coraz bardziej komfortowe i dąży do sprawnego i bezpiecznego poruszania się po drogach.

Zadbaj o swoją przyszłość i dokonaj właściwego dla siebie wyboru.

Czego będziesz się uczyć?

W czasie toku studiów inżynierskich zapoznajesz się z wiedzą podstawową i techniczną z zakresu ogólnie rozumianej branży mechanicznej.

Kształcenie specjalnościowe prowadzone jest w oparciu o przedmioty m.in. takie jak:

 • Silniki pojazdów samochodowych i ciągników,
 • Diagnostyka pojazdów samochodowych,
 • Nowoczesne środki transportu drogowego,
 • Technologia napraw,
 • Mechatroniczne układy sterowania w pojazdach,
 • Elektroniczny osprzęt silników spalinowych,
 • Automatyka,
 • Układy bezpieczeństwa i komfortu w pojazdach,
 • Elektrotechnika i elektronika,
 • Technika w motoryzacji,
 • Podstawy mechatroniki,
 • Alternatywne napędy pojazdów samochodowych,
 • Podwozia i nadwozia pojazdów samochodowych i ciągników,
 • Diagnostyka maszyn.

Inżynieria lotnihow-to-build-a-rolls-royce-trent-1000-jet-engine-used-in-the-boeing-787_5cza jest charakterystyczną dziedziną nauki, którą cechuje niezwykle dynamiczny rozwój oraz stosowanie nowoczesnych technologii wytwarzania i nowoczesnych materiałów. W trakcie studiów studenci zdobywają wiedzę z zakresu budowy konstrukcji lotniczych, (w tym silników lotniczych) ich wytrzymałości i niezawodności a także eksploatacji statków powietrznych. Poszerzają swoją wiedzę z zakresu materiałoznawstwa i materiałów stosowanych w lotnictwie. Poznają zaawansowane technologie wytwarzania elementów konstrukcji lotniczych ze szczególnym uwzględnieniem współczesnych technik projektowania 3D oraz stosowane urządzenia i maszyny.

Absolwenci specjalności Inżynieria lotnicza otrzymują niezbędne wykształcenie do wykonywania zawodu inżyniera lotnictwa w zakresie projektowania i obsługi statków powietrznych, zaś dobre przygotowanie ogólnotechniczne umożliwia im podjęcie pracy w innych gałęziach przemysłu maszynowego

 

 

 

Mechatronika i diagnostyka pojazdów stanowi połączenie inżynierii mechanicznej, elektrycznej, komputerowej, IMG_5670automatyki i robotyki oraz diagnostyki pojazdów . Współcześnie produkowane pojazdy charakteryzuje stale rosnący udział elektronicznych układów sterujących pracą wielu urządzeń i podzespołów pojazdu. Stanowi to duże wyzwanie dla przyszłych mechaników i diagnostów.

Absolwenci specjalności uzyskują specjalistyczną wiedzę ze znajomości techniki motoryzacyjnej ze szczególnym uwzględnieniem znajomości nowoczesnych układów mechatronicznych stosowanych w pojazdach samochodowych. Zakres przedmiotów obejmuje problematykę budowy pojazdów oraz ich zespołów, rozwiązania mechatronicznych układów sterowania w pojazdach samochodowych, bezpieczne użytkowanie układów mechatronicznych oraz ich diagnozowanie przy wykorzystaniu nowoczesnych technik komputerowych.

Absolwenci po ukończeniu studiów są przygotowani do pracy zawodowej między innymi w przedsiębiorstwach związanych z elektroniką samochodową, stacjach serwisowych pojazdów oraz warsztatach naprawczych a także sieciach sprzedaży samochodów.