Mechanika i Budowa Maszyn

Studia na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn trwają 7 semestrów i odbywają się w trybie stacjonarnym. Kształcenie odbywa się na poziomie studiów I stopnia, profil praktyczny.

W ramach kierunku prowadzone są trzy specjalności:

– Pojazdy hybrydowe i elektryczne

– Mechatronika i diagnostyka pojazdów

Budowa i Eksploatacja Pojazdów Samochodowych

 

Pojazdy hybrydowe i elektryczne to specjalność na której zdobędziesz multidyscyplinarną wiedzę praktyczną i umiejętności z zakresu techniki motoryzacyjnej związanej z inżynierią pojazdów napędzanych energią elektryczną oraz pojazdów wyposażonych w co najmniej dwa źródła energii tworzących połączenie hybrydowe. Poszerzysz swoje kompetencje z zakresu eksploatacji i obsługi złożonych układów technicznych, które nie występują w konwencjonalnych pojazdach samochodowych, tj. elektrycznych układów napędowych, układów sterowania, źródeł energii (ogniwa paliwowe, super-kondensatory, itp.), układów z synergią energii, itd. Poznasz zaawansowane technologie z zakresu współczesnych pojazdów ekologicznych, akumulacji i odzyskiwania energii w pojazdach czy systemów informatycznych pojazdów.

Absolwenci specjalności pojazdy elektryczne i hybrydowe są przygotowani na podjęcie pracy w różnych dziedzinach gospodarki m.in. transport i energetyka: w branży motoryzacyjnej, przemyśle maszyn roboczych oraz w transporcie kołowym, przy projektowaniu, wytwarzaniu, produkcji czy nadzorze. Po ukończeniu nauki na specjalności pojazdy elektryczne i hybrydowe absolwenci mogą kontynuować proces edukacji na studiach II stopnia oraz studiach podyplomowych

 

Mechatronika i diagnostyka pojazdów stanowi połączenie inżynierii mechanicznej, elektrycznej, komputerowej,automatyki i robotyki oraz diagnostyki pojazdów . Współcześnie produkowane pojazdy charakteryzuje stale rosnący udział elektronicznych układów sterujących pracą wielu urządzeń i podzespołów pojazdu. Stanowi to duże wyzwanie dla przyszłych mechaników i diagnostów.

Absolwenci specjalności uzyskują specjalistyczną wiedzę ze znajomości techniki motoryzacyjnej ze szczególnym uwzględnieniem znajomości nowoczesnych układów mechatronicznych stosowanych w pojazdach samochodowych. Zakres przedmiotów obejmuje problematykę budowy pojazdów oraz ich zespołów, rozwiązania mechatronicznych układów sterowania w pojazdach samochodowych, bezpieczne użytkowanie układów mechatronicznych oraz ich diagnozowanie przy wykorzystaniu nowoczesnych technik komputerowych.

Absolwenci po ukończeniu studiów są przygotowani do pracy zawodowej między innymi w przedsiębiorstwach związanych z elektroniką samochodową, stacjach serwisowych pojazdów oraz warsztatach naprawczych a także sieciach sprzedaży samochodów.

 

Budowa i Eksploatacja Pojazdów Samochodowych – na tej specjalności zdobędziesz wiedzę i umiejętności związane z konstrukcją, naprawą, nowoczesną diagnostyką oraz obsługą pojazdów samochodowych (osobowych, ciężarowych, autobusów, ciągników siodłowych) oraz ciągników rolniczych.

Absolwenci specjalności budowa i eksploatacja pojazdów samochodowych są przygotowani na podjęcie pracy w firmach motoryzacyjnych zajmującymi się od diagnostyki po naprawę pojazdów i ich podzespołów, w stacjach kontroli pojazdów, czy wyspecjalizowanych jednostkach z zakresu usług motoryzacyjnych, a także przedsiębiorstwach posiadających lub zarządzających flotą pojazdów.

 

 

Studiując u Nas:

 • Jesteś przygotowany do przeprowadzenia diagnostyki układów elektronicznych w pojazdach samochodowych od motocykli przez pojazdy osobowe po ciężarówki,
 • Poznajesz zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa oraz ekologii w motoryzacji,
 • Orientujesz się w aktualnych trendach rynku motoryzacyjnego.
 • Uczysz się na sprzęcie renomowanych światowych firm (Bosch, Maha, Texa, Autocom) oraz poznajesz zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa oraz ekologii w motoryzacji.
 • Zdobywasz wiedzę praktyczną uczestnicząc w stażach i praktykach krajowych jak i zagranicznych.
 • Swoje umiejętności możesz rozwijać w kołach naukowych.

 

Wahasz się? Myślisz, że to Twój kierunek?

Kończąc studia otrzymujesz tytuł inżyniera, który daje Ci szansę do podjęcia studiów magisterskich na dowolnej uczelni.

Ile czasu potrzebujesz?

Studia w trybie stacjonarnym, czyli od poniedziałku do piątku, trwają 7 semestrów.

Nabyta wiedza oraz umiejętności praktyczne w czasie trwania studiów pozwalają na podjęcie pracy w firmach motoryzacyjnych zajmującymi się od diagnostyki po naprawę pojazdów i ich podzespołów, w stacjach kontroli pojazdów, czy wyspecjalizowanych jednostek z zakresu usług motoryzacyjnych, a także przedsiębiorstwach posiadających lub zarządzających flotą pojazdów. Rynek motoryzacyjny jest jedną z szerszych gałęzi przemysłu.

Czego będziesz się uczyć?

W czasie toku studiów inżynierskich zapoznajesz się z wiedzą podstawową i techniczną z zakresu ogólnie rozumianej branży mechanicznej.

Kształcenie specjalnościowe prowadzone jest w oparciu o przedmioty m.in. takie jak:

 • Silniki pojazdów samochodowych i ciągników,
 • Budowa pojazdów hybrydowych i elektrycznych,
 • Diagnostyka pojazdów samochodowych,
 • Nowoczesne środki transportu drogowego,
 • Technologia napraw,
 • Mechatroniczne układy sterowania w pojazdach,
 • Elektroniczny osprzęt silników spalinowych,
 • Automatyka,
 • Układy bezpieczeństwa i komfortu w pojazdach,
 • Elektrotechnika i elektronika,
 • Technika w motoryzacji,
 • Podstawy mechatroniki,
 • Alternatywne napędy pojazdów samochodowych,
 • Podwozia i nadwozia pojazdów samochodowych i ciągników,
 • Diagnostyka maszyn.

 

Pamiętaj!

Zadbaj o swoją przyszłość i dokonaj właściwego dla siebie wyboru.